Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Karanfil Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Karanfil kürü saçlar içindir. Sağlıklı ve bakımlı, dökülmeyen saçlar herkesin hayalidir. Fakat her birey bu denli talihli değil. Bazen kullandığımız ilaçlar, şampuanlar sebebiyle dökülen saçlarımız, bazen de düzensiz ve eksik beslenme, psikolojik baskı, bunalım benzeri sebeplerden dökülmekte ve canlılığını yitirmektedir. Saç dökülmesi önemli bir problemden kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu yüzden önce bir uzmana danışmak olmalıdır. Bunun haricinde şayet belli bir süre ve mevsimsel bir saç dökülmesi problemi yaşıyorsak bu problemi minimuma indirmek amaçlı hanede hazırlayabileceğiniz kürlerden faydalanabiliriz. Bu kürlerden bir tanesi karanfil kürüdür. Peki, karanfil kürü ne türlü yapılır? Gelin hep beraber bakalım.

Saç dökülmesine karşı çok kür vardır. Karanfili bu kürlerin içinde tercih edilir kılan ise güzel kokulu olmasıdır. Hem saçlarınız harika kokar hem de dökülmesi azalır. Saç dökülmesine çözüm sunan nebatlardan bir tanesi de karanfildir. Değişik bir ifadeyle karanfilin yararlarından bir tanesi de saç dökülmesini kısa zamanda durdurmasıdır.

Karanfili benzer çözümlerden öne çıkaran birden çok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler
  • Başka yollar benzeri huzursuz edici bir kokusu bulunmaz. Bu özelliği yardımıyla hem kış aylarında hem de yaz aylarında kolay bir şekilde kullanışlı.
  • Hazırlanması ve uygulanması son derece zahmetsizdir.
  • Bilhassa tercih etmediğiniz müddetçe uygulandıktan ardından durulama gerektirmez. Çok kısa zamanda netice verir.
  • Tonik misyonu görür.
Peki karanfil kürü ne türlü uygulanır?

10-15 adet kadar karanfili bir bardak kaynamış suya atıp 10 dk demleyerek karanfil çayını rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Ardından yapmanız gerekli olan şey hazırladığınız bu çayı saç derisine masajla yapmak. (Bu ölçülerle hazırladığınız çayın ölçüsü fazla miktarda ise 1/2 bardak su ve 7-8 adet karanfille de hazırlayabilirsiniz. İnatçı saç dökülmelerinde karanfilleri 10 dk kaynatmanızı öneririz. Sonrasında kapalı bir kavanozda ılıyana denli demlenmeye bırakın ve süzerek saç diplerine masajla uygulayın.) bu uygulamayı birden çok gün (Tesirini görene denli) art arda yapın ardından bir zaman haftada bir gün ve sonraları on 5 gün içerisinde bir uygulayarak dökülmeye karşın tedbir alabilirsiniz. Burada birden çok önerimiz olacak. Her vakit söylendiği benzeri demleme esnasında kapaklı cam bir kavanoz kullanmanız bitkinin faktör maddelerini korumaktadır. Buna bağlı olarak şifa tesiri güçlenmiş olur. Bunun haricinde, karanfil ne denli kalifiye olursa tesiri de o denli kuvvetli olabilir. Çoğunlukla bakıldığında imajı ele verir kalitesini fakat bundan önce almadıysanız saplarının koyu rengarenk, tomurcuk bölümünün açık rengarenk meydana gelmesine ilgi etmelisiniz. Bununla beraber belli bir zaman iri olması da avantajdır. Bununla beraber sevimli bir test şeklinden de bahsedeyim size. Karanfilleri suya attığınızda doğruca dibe çöküyorsa ya da suda dikey şeklinde asılı kalıyorsa uygun bir karanfil seçmişsiniz demektir. Ölü balık misali yatay şeklinde suda yüzüyorsa hata tercih yapmışsınız demektir. Karanfil ağacının çiçek tomurcuklarından ele geçirilen karanfil kendine has aromasıyla ağız kokusu ve diş ağrılarında asırlardır gelenekleşmiş olarak da kullanılır. Kuvvetli aromasıyla yemekler haricinde tıpta da kullanım sahası bulur. Eski çağlardan beri yana birtakım sağlık sorunlarının rehabilitasyonunda bulunmasını A, E ve B6 vitaminlerinden yana zengin, bununla beraber kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez deposu meydana gelmesine borçludur. Omega 3 ve Omega 6 çokça bulunur, uçucu yağlar içermektedir. Benzer zamanda karanfil anti bakteriyel tesirinden dolayı tercih edilmektedir. Solunum yolu rahatsızlıklarından, öksürüğe, akne ve lekelerin giderilmesinden strese denli çoğu rahatsızlıkta karanfile başvurulur.

Karanfil Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6