Lavanta Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Lavanta Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Lavanta Kürü, Lavanta çok hoş kokulu bir bitkidir. Bu güzel kokusunun yanı sıra birçok faydası olduğu da bilinmektedir. Türkiye'de özellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Birçok dünya mutfağında, et yemeklerinin sosunda kullanılmaktadır. Ayrıca kendine has hoş kokusu nedeniyle kozmetik ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Araştırmalar lavantanın ağrı kesici ve sakinleştirici etkileri olduğunu belirlemiştir. Aynı zamanda karaciğerin sağlıklı çalışmasında, hepatit hastalığına ve saç dökülmesine karşı olumlu etkileri olduğu da belirlenmiştir. Hepatit B ve hepatit c hastalarının uygulayabilecekleri bir kür bulunmaktadır. Fakat bu kürü yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

Kürün Nasıl Yapılır?

Bir tutam lavanta bir buçuk su bardağı suda kısık ateşte 4 dakika demlenir. Demlenme sırasında sıcaklığı sabit tutmak önemlidir. Demlenme süresi bitince, ılıması beklenmeden süzülür. Süzüldükten sonra ılıması beklenebilir. 15 gün boyunca her gün akşam yemeklerinden en az 2 saat sonra bir çay bardağı içilir. Her defasında taze olarak hazırlamak gerekmektedir. İçerken içine herhangi bir tatlandırıcı kullanmak doğru değildir.15 günlük kür kullanımının ardından, hastalığın takibine göre haftada 3-4 defa akşamları içilebilir. Kontrollerin ardından karaciğer çalışması normale dönünce, kür kullanımı sonlandırılır.

Bunun yanı sıra saça dökülmesi içinde bir lavanta kürü hazırlanabilir. Bu kürün hazırlanışı ise şöyledir; Yaklaşık bir yemek kaşığı (Tepeleme) lavanta, yaklaşık 4 su bardağı kaynayan suya atılır. Kısık ateşte 5 dakika demlendirilir. Ocak kapatılıp, ılıdıktan sonra süzülür. Temiz saça uygulanmalıdır ve yarım saat saça etki etmesi beklenir. Ardından sadece su ile durulanır. Saç dökülmesi durana kadar haftada bir iki defa uygulanabilir.

Lavanta Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6