Maydanoz Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Maydanoz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Maydanoz kürü, A, C ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahip olan maydanoz, ayrıca kalsiyum, bakır ve yüksek oranda potasyum içerir. Bu özelliklerinden dolayı da yalnızca yemek ve salatalarda değil, sağlık adına ve çeşitli hastalıklardan korunmak için kür şeklinde de hazırlanarak tüketilir. Maydanoz kürü yaygın bir şekilde böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, ödem atmak, adet bozuklukları, astım, öksürük ve sindirim problemlerine karşı kür şeklinde uygulanmaktadır. Genel sağlık için önem taşıyan vitamin ve mineraller bakımından zengin olan maydanoz kürü ile sağlığa katkıda bulunmak mümkündür.

Maydanoz kürü nasıl yapılır?

Maydanoz oldukça cansız bir bitki olduğu için bir bardak yalnızca saf maydanoz kürü hazırlamak oldukça zordur. Ayrıca saf maydanoz kürü sağlık açısından da bazı yan etkilere yol açabilir ve tadı oldukça acı olabilir. Maydanoz kürünün hem tadını lezzetlendirmek hem de kürü daha kolay hazırlamak için maydanoz ile havuç, kereviz, salatalık gibi sebzeler kullanılabilir. Maydanoz küründe farklı renklere sahip olan sebzeler ne kadar çok kullanılırsa kürün etkisi o kadar artar. Çünkü kür daha çok vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilir. 1 su bardağı maydanoz kürü için 8-10 dal maydanoz kullanmak yeterli olur. Maydanoz kürü için 1 büyük su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suya 10 dal maydanoz eklenerek su ocaktan alınır. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Hazırlanan kürü tatlandırmak için bal ve limon eklenebilir. Diğer bir yöntem ise kullanılacak sebzelerin hepsi katı meyve sıkacağından geçirilir ve homojen bir şekilde karıştırılarak içilmeye başlanır.

Maydanoz kürünün faydaları nelerdir?
 • Maydanoz kürü vücutta güçlü bir idrar söktürücü etki yaratır. Ödem atmak için de maydanoz kürü yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Safra ve böbreklerde oluşan taşların dökülmesini kolaylaştırır. Ancak safra ve böbrek taşı sorunu yaşayan kişiler maydanoz kürüne başlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Maydanoz kürü farklı hastalıklar ya da alerji kaynaklı artan mukusun hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca şiddetli öksürük ve sinüsler dolduğunda da maydanoz kürü alternatif olarak kullanılabilir.
 • Maydanoz kürü göz sağlığını olumlu yönde etkileyen A vitamini bakımından zengin bir kürüdür. A vitamini göz sağlığını olumlu yönde etkileyerek retinada ışık hassasiyetini sağlayan rodopsin pigmentinin salgısını arttırıcı etkiye sahiptir.
 • Yemeklerden sonra gaz problemi yaşayan kişiler maydanoz kürü ile bu probleme çözüm getirebilir. Gaz problemine karşı maydanoz kürü yavaş yavaş içilmelidir.
 • Cildin esnekliğini sağlayan ve yaşlanmaya bağlı izleri geciktiren kolajen üretimi için C vitamini olmazsa olmaz vitaminler arasında yer alır. Maydanoz C vitamini bakımından mükemmel bir besindir. Maydanoz kürü düzenli, tüketildiğinde cildin gerek duyduğu C vitamini ihtiyacı karşılanarak cilt problemleri engellenebilir. Ciltte meydana gelen akne, sivilce ve lekelere karşı fayda sağlar.
 • Maydanoz kürü kilo vermek için de bayanlar tarafından oldukça popüler olan ve etkileri kanıtlanmış bir kürdür. Maydanozun aslında yağ yakıcı ya da zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Vücutta toplanan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttaki fazla su atılarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Maydanoz içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde meme, kolon ve cilt kanserine karşı vücudu korur. Bu konu hakkında yapılan çalışma yetersiz olsa da maydanozun içine bulunan carnosol adlı bileşenin kanser hücrelerinin yayılmasını önlediği bilinmektedir. Bu etkisinden yararlanmak için düzenli maydanoz kürü kullanılabilir.
 • Maydanoz folik asit bakımından zengin içeriğe sahiptir. Folik asit damarlarda meydana gelen tahribatı önlemek için faydalıdır. Maydanoz kürü tüketilerek damar sağlığı ve dolaylı yollardan kalp sağlığı korunabilir.
 • Maydanoz kürü böbrekler ile alakalı problemi olmayan kişilerde böbrek fonksiyonlarının olumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Sodyumun böbreklerde daha kolay işlenebilmesi için uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir kürüdür.
 • Adet döneminde yaşanan ağrı ve şişkinliklere karşı maydanoz kürü içilebilir. Bu etkisinden yararlanmak için maydanozun yaprakları değil kür hazırlanırken sap kısmı kullanılmalıdır. Kür her gece yatmadan önce 1 su bardağı olacak şekilde içilir. Kür 7-21 gün devam ettirilir. Kür sayesinde adet döneminde yaşanan sıkıntılara ve şişkinliğe karşı iyi gelir.
 • Maydanoz kürü bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirimi rahatlatır. Kabızlığa karşı iyi gelir. Bu etkilerinin yanı sıra cinsel gücü arttırıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Maydanozun içinde yer alan klorofil adlı bileşen kronik olarak gelişen ağız kokusunu gidermek için etkilidir. Nefesi tazeler. Bu madde aynı zamanda kanın temizlenmesini ve kırmızı kan hücre üretimini arttırıcı etki yaratır. Tüm bu etkiler için düzenli maydanoz kürü tüketilmelidir.
 • Yapılan bir araştırma sonucuna göre maydanoz kürü romatoid artrit adlı hastalığa yakalanma olasılığını azaltmaktadır.
Uyarılar: Maydanoz kürü hamilelik döneminde kullanmak için uygun bir kür değildir. Gebelik döneminde rahim kasılmalarını arttırarak problemlere yol açabilir. Gün içinde 30-50 ml'den fazla içilmesi önerilmez. İdrar söktürücü ya da farklı hastalıklar için devamlı ilaç kullanan kişiler maydanoz kürü içmeden önce doktoruna danışmalıdır.

Maydanoz Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğan Kürü Sivilce Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Kürü Sivilce Tarifi ve Malzemeleri

Yoğurt Kürü ile Zayıflayanlar?

Yoğurt Kürü ile Zayıflayanlar?

İbrahim Saraçoğlu Limon Maydanoz Kürü

İbrahim Saraçoğlu Limon Maydanoz Kürü

Sarımsak Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsak Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Göbek Eriten Kür Tarifi ve Malzemeleri

Göbek Eriten Kür Tarifi ve Malzemeleri