Adet İçin Soğan Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Adet İçin Soğan Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Adet İçin Soğan Kürü, Adet gecikmesi çoğu kadının doğurganlık döneminde yaşadığı problemlerinden bir tanesidir. Kadınlar normal zamanlar da 28 günde bir adet görürler. Beklenen adetin zamanında gelmemesi adet gecikmesi olarak kabul edilmektedir. Adet gecikmesi herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi ilk akla gelen gebelik şüphesidir. Bununla beraber stres, yaşam tarzının değişmesi, bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, menopoz, kilo değişimi, yetersiz beslenme gibi faktörler de adet gecikmesine neden olmaktadır. Adet gecikmelerinde kişi strese girip adetin normal etkisini de etkileyebilmektedir. Bunun için değişik yollardan adet söktürücü ilaçlar, bitki çayları ve bitki kürleri denenebilir.

Adet için Soğan Kürü, adet gecikmesi yaşayan bayanların bu sorunlarını alacak, zamanında adet olunmasını sağlayabilecek bir kürdür. Bununla beraber polikistik over, erken menopoz, kısırlık, çikolata kistleri, endometrioma, adet sancısı gibi kadın hastalıklarına da yararlıdır. Bilindiği gibi soğanın ve soğan suyunun daha pek çok hastalıklara yararı vardır. Ada çayı uzun yapraklı, açık yeşil renkte ve dağların tepesinde kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Keskin bir kokuya sahip olan ada çayının birçok yararı vardır. Haziran ayında çiçek açmaya başlayan bu bitki türü kurutularak yıl boyunca çay yapılıp içilebilir. Hem kurutulmuş yaprakları hem de toz halinde kullanılan ada çayının yumuşak bir tadı vardır.

Tarih boyunca yardımcı tedavi olarak kullanılan bu bitkinin yararları olduğu günümüzde de kanıtlanmıştır. Latincede 'korunmuş' ve 'iyileştirmek için' anlamına gelir. Çay yapılarak içilmesinin yanında yemeklere tat vermesi için konulan bu bitki banyo suyuna konulduğu zaman hem stresten arınmanızı sağlar hem de adet söktürücü bir etki yapar. Adet geciktiğinde hamilelik akla gelmelidir. Dengesiz beslenme, sigara, hormonal sebepler ve stres gibi nedenlerden dolayı da adet gecikir. Adet normal görülmesi gerektiği günde görülmüyorsa ada çayı tüketerek adet söktürülür. Ada çayı sağladığı faydalardan biri de adet dönemlerinde rahatlık vermesidir. Bu dönemde görülen sıkıntıların ortadan kaybolmasına yardımcı olan ada çayı sayesinde adetinizi düzenleyebiliyorsunuz. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bu bitki sayesinde ödem oluşumunu önleyebiliyor. Ada çayının faydalarından bir diğeri ise kadınların adet dönemlerinde gördükleri sıcak basması gibi sorunların tedavi edilmesini sağlar. Menopoz döneminde görülen kalp çarpıntısı ve sıcak basması gibi belirtileri n hafiflemesini sağlamaktadır.

Adet İçin Soğan Kürü için malzemeler
  • 1 tane orta boy açık kahverengi soğan
  • 2 bardak su
Adet İçin Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Klorsuz iki bardak suyu kaynatın. 1 tane orta boy soğanın en dış kabuğunu soyalım diğer kabuklarıyla dörde bölüp kaynayan suyun içine atın 5 dakika kadar ağzı kapalı olarak kaynamaya bıraktıktan sonra ocaktan indirip ılınmasını bekleyin. Ilındıktan sonra suyunu süzüp öğlen yemeğinden önce bir bardak için. Bu kürü 15 gün boyunca aynı saatler de uygulayın. Burada önemli olan dış kabuğu kahverengi olan yemeklik soğanla kürün yapılmasıdır. İlk 15 günlük zamandan sonra küründen sonra 3-4 adet döneminde adetinize 10 gün kala 10 gün boyunca yine uygulayınız. Soğan kürünü her gün taze olarak hazırlamanız gerekir.

Adet İçin Soğan Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni