Dut Kurusu Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dut Kurusu Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dut Kurusu Kürü, Beyaz dut en fazla İç Anadolu Bölgesi'nde yetişen şifalı bir meyvedir. Aşağı yukarı 20 çeşit dut bulunmaktadır. Dut toplandıktan birkaç saat içinde içerisinde bulunan etkin maddelerin değişime uğradığı gözlemlenmiştir. Son derece lezzetli bir meyve olan dutun kalorisi de oldukça fazladır. Dutun içindeki petunidin maddesi dalından koparılır koparılmaz etkisini yitirmeye başlar. Dut yaş tüketilmenin yanı sıra kurutularak da tüketilir. Doğal bir antibiyotik olan dut özellikle kapanmayan yaraları tedavi etme özelliğinden dolayı eşi benzeri bulunmayan bir meyvedir. Osmanlılardan bu yana beyaz dutun iltihaplı yaraları tedavi etmek amacı ile kullanıldığı bilinir. Ayrıca beyaz dutun antiseptik özeliği bulunmaktadır. Yapılan tetkiklerde kanda iltihap tespit edilmiş ise dut kurusu kürü tedavi edicidir.

Dut kurusu kürü malzemeler
  • Yarım litre klorsuz içme suyu
  • 1 avuç dolusu beyaz dut kurusu
Dut kurusu kürü nasıl yapılır?

Suyu ve dutu bir tencerenin içine alarak kısık ateşte kaynatılır. Beyaz dut kurusu 6 dakika kaynatılır ve ocaktan indirilir. Dut kurusu kürü bir müddet soğutulduktan sonra elleri yakmayacak kadar bir ısıya gelince eller kabın içerisine koyulur ve en az 10 dakika boyunca bekletilir. Dut kurusu kürünün sıcak olması etki etmesi açısından çok önemli. Ellerinizi sudan çıkardıktan sonra uzunca bir süre yıkamamaya dikkat edin ki dutun tüm etkisi el derinize işlesin.

Dut kurusu kürü haftada 3 kez tekrarlanabilmektedir ve uygulamayı her tekrar etmek istediğinizde yeniden hazırlamanız çok önemlidir. Çünkü bekleyen kürde etken maddeler özelliğini kaybetmektedir.

Bu kür özellikle ellerdeki ve ayaklardaki egzamaya karşı son derece etkilidir. Egzama kesin tedavisi olmayan bir rahatsızlık olduğundan dolayı dut kurusu kürü kullananlar uygulamadan inanılmaz derecede memnun kalmışlardır. Dut kurusu kürü inatçı egzamanın bir numaralı düşmanıdır.

Dut kurusu kürü, kandaki CRP miktarının düşürülmesinde de etkilidir. Aynı şekilde hazırladığınız dut kurusu kürünü bu sefer oral yoldan yarısını sabah aç karnına, yarısını da akşam aç karnınıza tüketebilirsiniz. Kandaki iltihaba karşı uygulayacağınız dut kurusu kürü 25 gün boyunca uygulanmalıdır. Burada da dikkat etmeniz gereken şey kürü her gün taze olarak yapmanız gerektiğidir.

Dut Kurusu Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6