Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri
20 Haziran 2024

Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Havuç Suyu Kürünün Faydaları

Havuç suyu kürü, şifa kaynağı olan havuçların belirli işlemden geçirilerek kür haline getirilmesi durumudur. A vitamini açısından son derece zengin olan havuç, diğer vitamin ve besin maddeleri açısından da oldukça faydalıdır. Havuç suyu kürü, göz ve kemik sağlığına önemli derecede yararlıdır. Bu kür ile kanser hastalığının önüne geçmek de mümkündür. Günlük taze olarak havuç suyu kürü tüketimi mükemmel bir antioksidan görevi üstlenir. Damar tıkanıklığını engeller. Ayrıca havuç suyu kürünün posası bağırsakların düzenli çalışması açısından ve sindirimin kolaylaşması yönünden değerlidir. Unutkanlığı giderir. Her gün bir bardak tüketilen havuç suyu kürü strese karşı mücadele ederek vücut direncini artırıcı etkiye sahiptir. Hücrelerin yenilenerek onarılmasına yardımcı olur. Cildi koruyarak güneşin zararlı ışınlarını engeller. Havuç suyu kürü için havuçlar sert, çürük olmayan, yeşil olmayıp koyu turuncu renkte olgunlaşmış olmalıdır.

Havuç Suyu Kürünün Besin Değerleri

Havuç suyu kürü içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulundurur. Ayrıca içerdiği B6 vitamini, folik asit, tiamin, bakır, magnezyum sayesinde göz, kemik ve karaciğer sağlığı için oldukça önemlidir. Bu zengin besin değerleriyle aşırı tüketilmemesi, dozunun ayarlanarak kullanılması sağlık yönünden daha çok fayda sağlayacaktır.

Havuç Suyu Kürü İçin Gerekli Malzemeler
  • 3 adet havuç
  • 1 bardak su

Havuç Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Yıkanan ve dış çevresi soyulan taze havuçlar sebze sıkacağı mutfak robotuna konularak çekme işlemine başlanır. Püre haline gelen havuçların üzerine su eklenerek yoğun kıvamın inceltilmesi sağlanır. Havuç tatlı bir besin maddesi olduğu için havuç suyu kürü de şeker oranı yüksek bir içecek haline gelecektir. Vitamin deposu olan bu kür akşam yatmadan önce 1 bardak tüketilirse sağlık açısından oldukça fayda sağlar. Ancak havuç suyu kürü tüketildikten sonra başka bir yiyecek ve içecek mideye alınmamalıdır. Bu kür bekletilmeden taze olarak kullanılmalıdır. Bu kür gece uyumadan yaklaşık 3 saat önce bir bardak olarak içilmelidir. Kullanım süreci, 15 gün boyunca düzenli devam edilmelidir.

Ekstra Bilgiler ve İpuçları

Havuç suyu kürü hazırlarken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Organik havuçlar tercih edilerek pestisit ve kimyasal maddelerden uzak durulması sağlanmalıdır. Havuçların taze olması, besin değerlerinin korunması açısından önemlidir. Ayrıca, havuç suyunun içerisine isteğe bağlı olarak bir miktar limon suyu eklenebilir; bu, lezzeti artırmanın yanı sıra C vitamini alımını da destekleyecektir. Havuç suyu kürü düzenli olarak tüketildiğinde, cilt sağlığını iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve genel vücut sağlığını destekler.

Havuç Suyu Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6