Maydonoz Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Maydonoz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Maydanoz kürü, maydanoz A, C ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunların yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum bakımından da iyi bir kaynaktır. Bu özelliklerinden dolayı yalnızca yemeklerde kullanılan bir bitki değil, sağlık için ve farklı hastalıkların tedavisinde kullanmak için ideal bir bitkidir. Maydanoz ve maydanoz kürü, böbrek taşı başta olmak üzere, idrar yolu enfeksiyonları, sindirim şikâyetleri, adet döneminde yaşanan sıkıntılar, ödem, astım, öksürük gibi pek çok hastalığa karşı kullanılabilir. Maydanoz besin değerleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Örneğin, 1 yemek kaşığı maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %8'ini karşılar. Bununla birlikte kalsiyum ihtiyacının %1, demir ihtiyacının %1, K vitamini ihtiyacının %77, A vitamini ihtiyacının %6'sını karşılayacak özelliktedir.

Maydanoz kürü nasıl yapılır?

Maydanoz kürü sadece maydanoz kullanılarak hazırlandığında tadı oldukça acı olur. Ayrıca maydanoz çok ufak yapraklı bir bitki olduğunda bir bardak kürü hazırlamak oldukça zordur. Bunun için kür içine havuç, kereviz, salatalık, lahana gibi sebzeler eklenebilir. Kullanılan sebzelerin rengi ne kadar farklı olursa hazırlanan kür vitamin ve mineraller açısından daha zengin olur. Birkaç dal maydanoz yaprakları bir su bardağı kaynar suyun içine eklenerek 10 dakika demlenir. Ekstra olarak içine meyve sıkacağından sıkılmış farklı sebzelerin suyu eklenebilir. Eğer tek başına kullanılacaksa tat için limon ve çok az bal eklenebilir.

Maydanoz kürü faydaları nelerdir?
  • Maydanoz güçlü bir idrar söktürücü özelliği olan bitkilerden biridir. Vücuttaki ödemin atılması için yaygın şekilde kullanılır. Safra ve böbreklerde oluşan taşın vücuttan atılımını kolaylaştırır. Böbrek ve safra taşı bulunan kişiler maydanoz kürüne başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.
  • Maydanoz kürü, alerji ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişen mukusun vücutta atılmasını kolaylaştırır. Sinüslerin dolduğu, öksürüğün şiddetlendiği anlarda maydanoz kürü uygulanabilir.
  • Özellikle yemek sonrası gaz problemi yaşayan kişiler maydanoz kürüne başvurabilir. Hazırlanan maydanoz suyu yavaş yavaş yudumlandığında gaz şikâyeti ortadan kalkacaktır.
  • Göz sağlığı içinde önemli bir besin kaynağı olan maydanoz, A vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Maydanoz içerisinde yer alan A vitamini ışık hassasiyetini sağlayan rodopsin adlı pigmentin üretilmesi için faydalı bir vitamindir.
  • Maydanozun içinde yer alan klorofil adlı madde ağız kokusuna karşı faydalıdır. Bu madde nefesin tazelenmesini sağlarken, kanıda temizler. Bu etkilerden yararlanmak için maydanoz kürü uygulanabilir.
  • Cilt sağlığını korumak için maydanoz kürü kullanılabilir. C vitamini içeriği sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirerek daha sağlıklı bir cilt yapısına yardımcı olur. Bunların yanı sıra sivilce içinde etkili bir çözümdür. İlk uygulanmaya başlandığında sivilcelerde artış görülebilir. Fakat düzenli uygulandığında sivilcelerin yok olduğu görülecektir.
  • Kilo vermek içinde en fazla başvurulan kürlerden biri olan maydanoz kürü, yağ yakımı ya da kilo kaybına yol açmaz. Maydanoz kürü vücutta toplanan fala suyun atılmasını sağlar.
  • Karaciğer yağlanmasına karşı kullanılabilir. Karaciğer yağlanmasına karşı 6 ay arayla maydanoz kürü uygulanabilir.
Maydanoz kürü nasıl uygulanır?

Maydanoz kürü sabahları kahvaltı öncesinde aç karnına içilir. 2 hafta boyunca aralıksız devam edilir. 2 hafta sonunda beş gün ara verilerek tekrar 15 gün düzenli uygulanır. Kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Maydonoz Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsak Ceviz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsak Ceviz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Tere Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Tere Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Zeytinyağlı İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı İncir Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göğüs Büyütme Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Göğüs Büyütme Kürü Tarifi ve Malzemeleri