Beton Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Beton Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beton kürü; Dökülmüş olan hazır betonun içindeki su hidratasyonunu tamamlaması için yeterli değildir. Beton döküm işlemi bittikten sonra betonun dayanım ve istenilen mukavemete ulaşması için gerekli olan süre içerisinde neme ve sıcaklık değişikliklerine ve farklı dış etkenlere karşı korumak gerekir. Betonun yüksek dayanımı için uygulanan nem ve sıcaklık yöntemlerine betonun bakımı (Beton kürü) denilir. Beton küründe su kaybını engellemek için beton döküldükten sonra betonun 7 günlük nihai mukavemetini sağlayana kadar aralıksız devam ettirilmelidir.

Beton kürü için uygulanacak yöntemler şunlardır
  • Islak çuvallara sararak beton kürü etmek; Sık kullanılan ve güveli bir beton kürü yöntemidir. Bu işlem betonun yüzeyini güneş ve rüzgâra karşı birden kurumasını engelleyen bir yöntemdir. Bu işlem ile betonun hava ile temas eden bütün yüzeyi suyu emen ve tutan bir malzeme ile kapatılır. Bu örtü kürün başlangıcından itibaren kapatılır ve kurumasına izin vermeden aralıklı aralıklı nemlendirerek ıslatılır. Beton kürünün süresi ise 18 derece ve %100 bağıl neme sahip ve 7 günlük yaş değere ulaşana kadar bekletilmelidir. Bu süre ise 14 günden az olmamalıdır.
  • Su püskürterek beton kürü etmek; Kolonlar, perde döşemeleri, kirişler, düşey ve yatay yüzeylerde kurumayı engelleyecek ve sürekli ıslak kalmasını su püskürterek sağlayacak olan beton kürü yöntemidir. Bunun için yüzeyde istenilmesi halinde suyun birikmesi için göllendirmede yapılabilir. Ülkemizde genellikle hortum ile betonu sulama şeklinde algılanılır. Fakat hava sıcaklığı 40 derecenin üzerinde olduğu zamanlarda bu işlemden verim alınamaz. Beton kürünün süresi ise 18 derece ve %100 bağıl neme sahip ve 7 günlük yaş değere ulaşana kadar bekletilmelidir. Bu süre ise kullanılan çimentonun türüne göre değişkenlik gösterir. Olağan su püskürtme işleminin betonun şerbetini götürmeyecek bir basınçta olmasına dikkat edilmelidir.
  • Sıvı kimyasal maddeler ile beton kürü etmek; Betondaki suyun buharlaşmasını engellemek için beton döküldükten bir süre sonra hava ile temas eden yüzeylerine kimyasal madde ile örtülmesi işlemidir. Betonun yüzüne parafin içerikli kimyasal maddelerle, reçinelerle ya da bitüm içerikli malzeme ile kapatılır. Bu kimyasal kür maddesinin bekletilme zamanının uzun tutulması ve betonca emilmesi sebebiyle istenilmeyen bir durumla karşılaşılmaması için pek fazla tercih edilmez.

Beton Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi Kürü

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi Kürü

Güncel

Tarçın Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Tarçın Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri