Bağırsak Kürü ve Uygulaması
15 Mayıs 2024

Bağırsak Kürü ve Uygulaması

Bağırsak Kürü, Sindirim sistemi bedenden zehirli atıkların ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bağırsak sistemi ise bedenin elektrolit dengesini korumak için su ile gerekli tuz emmektedir. Ender durumlarda kalın bağırsaktaki kolon kısmında atıklar ve toksinler birikebilir ve bu halinde hazımsızlık, soğuk algınlığı, yorgunluk, kabızlık, ishal, baş ağrısı, alerji, eklem ağrıları, görme sorunları, stres yanı sıra hafıza kaybı da dahil olmak üzere türlü sağlık sorunlarına neden olur.

Haftada bir veya iki kez perhiz yapınız ya da oruç tutunuz. Bu sırada vücut sindirilmemiş olan yağları sindirir ve genel bir rahatlama sağlanır. Perhizden sonra yoğurt, soğan, sarımsak, kefir gibi gıdaları yiyerek kolon temizliğine destek olabilirsiniz. Kolon temizliği konusunda yeterince dikkatli olunmadığında bu problem karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir. Kolon temizliği için birkaç hususa dikkat ederek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

Bağırsak kürü ve uygulaması
 • Öncelikle günde ortalama 1,5 litreden az su içmeye çalışmalısınız. Doğal yollardan bağırsak temizlemek için su tüketmek en iyi yoldur. Yalnızca su içerek bile bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz. Fakat eğer bir tıkanıklık varsa aşağıdaki yöntemler işinize yarayacaktır. Gün içinde su içerken günlük ihtiyacınızın hepsini bir anda tüketmeyiniz. Güne yayınız. Aşırı su tüketiminden de kaçınılmalıdır.
 • Sabahları aç karnına iki tane kayısı kurusu tüketiniz. Peşinden de yine kahvaltıdan önce bir bardak suya birkaç damla limon ya da sirke damlatarak sıcağa yakın ılıklıkta içiniz.
 • Bağırsak temizleme metotlarının başarıya ulaşması için özellikle alkol, kahve, kola içmemelidir. Çayı ise açık ve çok sıcak olmamak kaydıyla içebiliriz. Hamur işi gibi katı besinler, kızartmalar, rafine şeker içeren her tür tatlı ve kırmızı etten uzak durmakta fayda vardır. Bu dönemde aşırı acı ve baharat tüketimini en aza indirmelisiniz. Acı ihtiyacınızı doğal ve taze biberlerden sağlamakta yarar vardır. Bisküvi, kraker, şekerleme gibi gıda maddelerinden uzak durulmamalıdır. Ayrıca çorbalarınıza ve salatalarınıza tuz, bol limon, zerdeçal, biberiye eklemelisiniz. Karabiberde bağırsaklar için etkili baharattır. Karabiberin hem bağırsak temizleyici hem de gaz giderici etkisi vardır.
 • Akşamları bir iki adet keçiboynuzu yedikten sonra bir iki bardak ılık su içiniz. Keçiboynuzunda bulunan lifler bağırsaklarınızı temizleyecek ve kabızlık problemini kökünden çözecektir. Ayrıca günde bir bardaktan fazla olmamak şartıyla rezene çayı içilebilir.
 • Gece yatmadan önce bir bardak ılık limon-bal karışımını içerek yatınız. Bu kürü aralıksız tam 10 gün uygulayınız. Bu süreçte günde Sekiz saatten az uyumamaya gayret ediniz.
 • Genel olarak sebzeler bağırsakları harekete geçiren birtakım maddeler içermektedir. Fakat bunların yanında ülkemizde adım başı kendiliğinden yetişen sinir otu adındaki mucize bir ot mevcuttur. Sinir otu tüm iltihabi hastalıklarda, kan iltihaplarında oldukça etkilidir. İçerisindeki jölemsi madde bağırsak hareketlerini kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Rezene çayı da bağırsak hareketliliği için etkili çaylardan biridir.
 • Etkili bir kolon temizleme için günde 20 dakika çok hafif tempoda yürüyüş ya da ev içinde çok hafif karın egzersizleri yapınız. Egzersiz için yere sırtüstü uzanıp bacaklarınızı karnınıza doğru çok hafif hareketlerle ve ağır çekimde 10 dakika çekiniz. Bu hareketler sayesinde kolon hareketleri hızlanacaktır.

Bağırsak Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6